Ahenk

Konservatuar yıllarından bu yana (1992) birlikte saz çalan Murat Aydemir ve Derya Türkan’ın birlikte yaptıkları klasik saz eserlerinden oluşan Ahenk Volüm/1 (1997) ve Ahenk Volüm/2 (2006) isimli iki CD, ABD’de Golden Horn, Türkiye’de Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

Ahenk, repertuarı ve icra tarzı bakımından, geleneksel Türk Saz Musikisi’ni olması gerektiği gibi icra ve ifade etmeye çalışan; bir iddiadan ziyade doğru olanı ortaya koymaya gönül vermiş bir ikilinin özel adı.

İkili Türkiye’de çeşitli üniversitelerde ve konservatuarlarda, Cemal Reşit Rey Konser Salonu başta olmak üzere sayısız salonda konserler verdi. Avrupa’nın çeşitli salonlarında da pek çok konserler veren İkili, 2003’te Almanya’da ve 2005’te ABD’nin California eyaletinde sekiz konserden oluşan iki turne yaptı.

1 Ekim 2010 tarihinde Finnish İnstitute of Athens ve Atina Üniversitesinin Türk Çalışmaları Bölümünün gerçekleştirdiği, “The Ottoman Past in the Balkan Present: Music and Mediation” başlıklı kongrede, Osmanlı klasik Saz müziği üzerine önemli çalışmaları bulunun Murat Aydemir ve Derya Türkan’dan oluşan Ahenk ikilisi bir konser verdi.

İncesaz

İncesaz, 1996 yılında Cengiz Onural, Murat Aydemir ve Derya Türkan tarafından kuruldu. Üçlü başta tanbur, kemençe ve kanun olmak üzere geleneksel Türk Müziği sazlarının başrollerini oynadığı, çağdaş tınılar, armoniler ve düzenlemelerin Türk Müziği makam ve perdeleriyle birlikte yeniden üretildiği bir müzik yaratma amacıyla yola çıktılar. Bu yolculuk sırasında pek çok değerli saz ve ses solisti ile çalıştılar. Cengiz Onural, Derya Türkan, Murat Aydemir, Taner Sayacıoğlu, Türker Çolak ve Akın Aral’ın oluşturduğu çekirdek kadroya Mazi Kalbimde albümüyle dâhil olan Dilek Türkan 2005 yılından bu yana incesaz’ın solistliğini yapmaktadır. İncesaz’a son olarak 2009 yılında Volkan Hürsever kontrbası ile katıldı. Murat Aydemir’in besteleri İncesaz’ın albümlerinde, incesaz’ın müziklerini yaptığı TV dizileri ve belgesellerde yayınlanmıştır.

İncesaz

Itri & Bach


Buhurizade Mustafa Itrî ve Johann Sebastian Bach

Itrî ve Bach aynı yüzyılda yaşamış ancak farklı zamanlarda ve mekânlarda sanatlarında zirve yapmış iki büyük müzik adamı. Biri Klasik Batı müziğinde diğeri Klasik Türk müziğinde mihenk taşı olmuş iki büyük besteci. Bach’ın hayatı ne kadar detaylı biliniyorsa, Itrî’nin hayatı bir o kadar gizemli. Bach’ın günümüze ulaşan eseri ne kadar çoksa, Itrî’nin bir o kadar az.

UNESCO tarafında Itrî yılı ilan edilen 2012’nin ardından çıkan Itrî & Bach albümü, Bach ile Itrî arasındaki en kuvvetli bağdan ilham alınarak hazırlandı “Müzik”

Bu albümde Murat Aydemir, Türkiye’nin önde gelen duduk sanatçısı Ertan Tekin ve Borusan Quartet’in yıldız isimlerinden çellist Çağ Erçağ ile buluştu. Sanatçının müzik yönetmenliğini yaptığı albümde Itrî ve Bach’dan seçilen eserleri kompozitör Salih Kartal trioya uyarladı.

Tarab

Tarab gelenek ve çağdaşlık arasındaki devamlığın albümüdür. Türkiye’nin bir kesiminde folklor veya orientalizm, bir kesiminde ise milli miras, ya da son yılların tasavvuf modasıyla dini enstrüman olarak algılanan Ney, Tanbur, Kemençe, Bendir sazları, albümü icra eden müzisyenlerin ustalığı sayesinde Türkiye’nin sınırlarını çoktan aşarak, geniş̧ kitleler tarafından zevkle dinlenir ve çalınır hale gelmiştir. Yetmişli yıllardan bu yana dünyanın hemen her yerinde yayınladığı albümler, verdiği konserlerle klasik Divân ve tasavvuf musikisine evrensel bir boyut kazandıran Kudsi Erguner, çağdaşlığın sadece “Batılılıkla” sınırlı olmadığını kanıtlamıştır. Doksanlı yıllardan sonra Erguner grubuna katılan Derya Türkan ve Murat Aydemir de kısa zamanda haklı bir şöhret sahibi olmuşlar, konserleri, albümleri ve yetiştirdikleri talebeleriyle Tanbur ve Kemençeyi birer dünya enstrümanı haline getirmişlerdir. Sultan III. Selim’in tanbur hocası Tanburi Isak Fresco’nun soyundan olan Zohar Fresco ise bendir sazında geliştirdiği kendine özgü teknikle, özellikle dünya müziği projelerinin vazgeçilmez bir perküsyon ustası olmuştur. Tarab, geçmiş̧ bir müziğin örneği veya eskinin nostaljisi değildir. Horosan erenlerinin nasihatlarından biri de « ibn-ul vakt » olmak yani ânı yaşamaktır. Bu albümdeki eserler de sanatçıların icra esnasında yaşadıkları neş’eyle, tarihten şimdiki zamana yaptıkları bir yolculuktur. Kudsi Erguner.

The Mountain and The Tree

Murat Aydemir ve Christos Barbas arasında Ross Daly’nin müzik okulu olan Labyrinth’de başlayan dostluk zaman içinde müzikal yolculuğa dönüştü ve beş yıllık çalışmanın ardından The Mountain and The Tree albümü yayınlandı. Albümün repertuvarı Christos Barbas’a ait klasik formda eserlerden oluşuyor. Albümde ayrıca Ross Daly’nin Aşkefza saz semaisi ve Murat Aydemir’in de bir şarkısı bulunuyor. Bu şarkıyı Bora Uymaz seslendiriyor. Yunanistan’da konserler veren ikili 2017 Pafos Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Güney Kıbrıs’ta bir konser verdi.

The Mountain and The Tree