Masal

Murat Aydemir / Masal

Murat Aydemir Trio’nun devamı niteliğinde olan albümde sanatçı, “O bir İstanbullu” dediği Türk müziğinin en kadim sazlarından biri olan tanburu farklı tınılar ve melodilerle zenginleştirerek sanatseverlerin beğenisine sunuyor.

2013 yılında kızı için bestelediği “Masal” isimli enstrümantal eserle başlayan albüm serüveni dört yılın sonunda nihayet buluyor. Bu şarkının albümde yer alan ikinci versiyonu sanatçının kızı Masal’ın iki yaşında söylediği şarkılarla başlıyor.

Sanatçı düzenlemelerini Kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever ile birlikte yaptıkları albümde kendine has tanburu tınısını besteleriyle birleştirerek adeta dinleyenlere “Murat Aydemir müziği” sunuyor.

Murat Aydemir albümüne birbirinden değerli sanatçıları konuk etmiş. Rony Iwryn (perküsyon), Mahyar Shadorvan (vokal), Ross Daly (Lyra), Kelly Thoma (Lyra), Cengiz Özkan (vokal).

Murat Aydemir / Trio

Sanatçının iki yıldır üzerinde çalıştığı Murat Aydemir Trio Kalan müzik tarafından 2011’in Nisan ayında yayınlandı. Sanatçı yeni projesinde “O bir İstanbullu” dediği Türk müziğinin en köklü sazlarından biri olan Tanburu geleneksel tavrında icra ederken, farklı tınılar ve melodilerle zenginleştirerek sunmayı hedefliyor.

Albümün repertuarı gelenekselsel Türk müziği ezgileri ve sanatçının kendi bestelerinden oluşuyor. Kontrbas sanatçısı Volkan Hürsever’in engin caz deneyimi projeye ayrı bir renk katıyor.

Murat Aydemir (Tanbur ve Lavta), Volkan Hürsever (Kontrbas) ve Reza Samani’den (Tombak, Bendir, Daf) oluşan “Murat Aydemir Trio” albümde iki usta hanendeyi ağırlıyor. New York’ta yaşayan, harikulade sesi ve doğaçlamadaki üstün başarısıyla tanınan Ahmet Erdoğdular ve İran’ın tanınmış hanendelerinden biri olan Mahyar Shadorvan albümde birer gazel okuyor

Murat Aydemir / Solo Albüm

Genç kuşağın en önemli tanbur icracılarından Murat Aydemir’in ilk solo albümü Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

Daha evvel Derya Türkan ile hazırladığı iki “Ahenk” albümü ve İncesaz grubuyla yaptığı çalışmaların yanı sıra, onlarca albümde tanburuyla yer alan Aydemir, bu kez Tanbûrî Cemil Bey’den Tanbûrî Refik Fersan’a, Nûman Ağa’dan kendi hocası Tanbûrî Necdet Yaşar’a kadar ustalarının eserlerini solo olarak tanburuyla yorumluyor.

Albümün açılışında yer alan, Tanbûrî Cemil Bey’in orjinal plak kaydından alınan, kemençe ile icra ettiği taksim ve peşreve Murat Aydemir de tanburuyla müşterek imza atıyor…